Na začiatok by ste mali vedieť, že šperky nie sú vyrábané z čistého zlata. Rýdzosť zlata sa udáva v karátoch, čisté zlato má 24 karátov, ale myslím, že také na Slovensku je málo dostať. Na Slovensku sa väčšinou predáva 14 karátové zlato. Čisté zlato sa nepredáva v podobe šperkov z toho dôvodu, že zlato je príliš mäkký kov a nosením by sa poškodzovalo. A ako teda overíte pravosť zlatého šperku? Na šperku si pohľadajte číslice, ktoré označujú či je šperk pravý, tzv. punc. Pokiaľ nájdete číslo 585, to znamená, že šperk je pravý a je vyrobený zo 14 K zlata. Toto označenie znamená, že v 1000 g zliatiny sa nachádza 585 g zlata, čo predstavuje, že sa tam nachádza v 58,8 % podiele. 18 K zlato má punc 750, čo znamená, že zlato je 75-percentné. Takto si môžete overiť či nosíte nejakú repliku alebo originál.
Pre overenie pravosti zlata môžete vyskúšať tiež zubný test zlata. Keby ste zahryzli do pravého zlatamôžete v ňom zanechať stopy svojich zubov, pretože zlato je mäkké. „Fejky“ sú naopak tvrdé a teda v tomto zmysle nepoškoditeľné, skôr by ste mohli prísť o zuby.
Ak máte dobré „oko“ môžete tiež vykonať očný test zlata. Reálne zlato sa trochu leskne, nie však priveľmi.
Rýdzosť (čistota) zlata sa uvádza v tisícinách. Najrýdzejšie zlato je 999,9/1000, čo predstavuje čistotu na 99,99%. Za investičné zlato oslobodené od DPH sa považujú tehličky s rýdzosťou nad 999,5/1000 a mince s rýdzosťou nad 900/1000. Staršie meranie rýdzosti zlata sa označovalo karátmi. Rýdzosť 99,99% je 24 karátov a 999,9/1000. Ako sa kontroluje pravosť zlata? Zlaté tehličky a mince sú vyrábané renomovanými európskymi a svetovými mincovňami. Ich pravosť garantuje výrobca a je vyznačená puncom na každej tehličke alebo minci. Tehličky sa dodávajú výlučne s certifikátmi pravosti. Rýdzosť mincí je vyznačená na minci puncom kvality a garantom je štát, ktorý mincu vydáva. Každý klient však má možnosť skontrolovať pravosť a váhu nakupovaného tovaru.